Krystian Fatuła

Jestem psychoterapeutą poznawczo – behawioralnym (CBT) i psychologiem z kwalifikacjami pedagogicznymi. Ukończyłem magisterskie studia psychologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jestem w trakcie całościowego szkolenia terapeutycznego w Centrum Terapeutyczno – Szkoleniowym Ter – Cognitiva. Studiowałem również filozofię na krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym (w obszarze negocjacji i mediacji). Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej PTTPB oraz Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno – Behawioralnej (PTTDBT).

Od kilku lat zajmuję się diagnozą psychologiczną, opiniowaniem, udzielaniem wsparcia psychologicznego oraz psychoterapią poznawczo – behawioralną z wykorzystaniem obszaru trzeciej fali terapii poznawczo – behawioralnych (zwłaszcza DBT). Wiedzę zdobywałem w różnych miejscach pracy: od szpitali klinicznych, poprzez telefon zaufania, poradnię psychologiczną, aż po placówki pracy terapeutycznej z dziećmi i nastolatkami oraz dorosłymi. 

Pracuję w podejściu poznawczo – behawioralnym (CBT), opartym na koncepcji oddziaływania na siebie trzech wymiarów: MYŚLI – EMOCJI – DZIAŁANIA (Model ABC). Polega ona na założeniu mówiącym, że nasze myśli wpływają na odczuwane stany emocjonalne, fizjologiczne i na nasze ostateczne zachowanie, w znacznym stopniu przyczyniając się do podtrzymywania cierpienia oraz wielu powszechnych w społeczeństwie dysfunkcji psychicznych (takich jak depresja, lęk, perfekcjonizm lub zaburzenia osobowości). Jest to dobrze przebadana i skuteczna forma psychoterapii, pozwalająca na zmianę swojego myślenia, odczuwania, a w konsekwencji pozwalająca na modyfikację własnego zachowania. 

Psychoterapia CBT opiera się na naukowo sprawdzonych dowodach EBP (Praktyka oparta na dowodach naukowych) i EBM (praktyka oparta na naukowych dowodach medycznych), stawiając nacisk na zbadane interwencje terapeutyczne. Ważnym elementem tego podejścia jest zmotywowanie Pacjenta/Klienta do samodzielnego ćwiczenia zdobywanych umiejętności poza gabinetem, co pozwala na opanowanie nowych zdolności radzenia sobie z problemami i prowadzi do realnej zmiany oraz poprawy codziennego funkcjonowania. Istotną rolą w mojej pracy psychoterapeuty jest nacisk na budowanie relacji psychoterapeutycznej z Pacjentem/Klientem, by przestrzeń do zmiany wynikała z poczucia bezpieczeństwa, bycia nieocenianym oraz rozumianym. 

Najważniejszą wyznawaną przeze mnie wartością w zawodzie psychoterapeuty i psychologa jest podejście empatyczne i etyczne, skoncentrowane na osobie, w myśl paradygmatu Carla Rogersa, opartego na indywidualnym dostosowaniu kontaktu terapeutycznego do Pacjenta/Klienta. Korzystam z wiedzy z obszaru terapii poznawczo – behawioralnej, aby lepiej rozumieć osobę, która siedzi po drugiej stronie. Dzięki temu jestem w stanie lepiej poznać jej myśli, przeżywane emocje i zachowania oraz wybrać takie techniki terapeutyczne, które najlepiej pasują do zgłaszanego problemu. 

Swoje doświadczenie psychologiczne zdobyłem podczas pracy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (w Katedrze Psychiatrii na oddziale Psychiatrii Dzieci i Młodzieży oraz w Zakładzie Terapii Rodzin u profesora De Barbaro), w Instytucie Nauk o Zdrowiu (jako wykładowca psychologii zdrowia), w Krakowskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej, Krakowskim Telefonie Zaufania, w Fundacji Anny Dymnej “Mimo wszystko”, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oraz w Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski Dom Nadziei. Współpracuję także z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, co wiąże się z moimi zainteresowaniami sztuką i jej wpływem na samopoczucie oraz osobowość człowieka. 

Prowadzę prywatną praktykę w Gdańsku oraz w formie psychoterapii online. Poza pracą dużo czytam, chodzę do teatru oraz spędzam aktywnie czas, podróżując, bo wierzę, że ruch i wymiana myśli są najlepszą formą poszerzania własnego doświadczenia. Jeśli podane wartości są zbliżone do Państwa, zapraszam do współpracy. 

Zajmuję się terapią zaburzeń nastroju (depresja, zaburzenia dwubiegunowe), zaburzeń lękowych (lęk paniczny, fobia społeczna, lęk uogólniony, lęk o zdrowie, zaburzenia adaptacyjne), zaburzenia obsesyjno – kompulsyjnego (OCD), zaburzeń z obszaru stresu i traumy (PTSD) oraz zaburzeń osobowości. Posiadam doświadczenie w pracy z osobami nieheteronormatywnymi (przede mną można się bezpiecznie wyoutować). Swoją pracę poddaję superwizji koleżeńskiej oraz profesjonalnej.

depresja

schizofrenia

choroba afektywna dwubiegunowa

nerwica

zaburzenia lękowe

zaburzenia emocjonalne

zaburzenia osobowości

bezsenność

zaburzenia psychiczne

fobie

fobia społeczna

zespół lęku uogólnionego

zespół stresu pourazowego

zaburzenie obsesyjno-kompulsywne

  • Centrum Terapeutyczno – Szkoleniowe Ter – Cognitiva w Krakowie: Czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne w zakresie psychoterapii poznawczo – behawioralnej CBT, atestowane przez Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB) oraz European Association for Behavioural and Cognitive Therapies (EABCT)
  • International Society of Schema Therapy: Całościowe szkolenie z terapii schematu
  • Polskie Towarzystwo Terapii Dialektyczno – Behawioralnej (PTTDBT): Całościowe szkolenie psychoterapeutyczne w zakresie psychoterapii dialektyczno – behawioralnej DBT
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział FIlozoficzny: Psychologia (studia jednolite pięcioletnie magisterskie)
  • Uniwersytet Jagielloński, Studium Pedagogiczne: Studium Kwalifikacyjne do pracy z dziećmi i młodzieżą
  • Psychoterapia
  • Psychologia kliniczna
  • Terapia behawioralna
  • Szpital Uniwersytecki w Krakowie
  • Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim
  • Pracownia Psychologii Dziecka Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
  •  

Opinie

empatia, zrozumienie, życzliwość, merytoryczność.Kilkoma zdaniami potrafi podsumować przekaz pacjenta otwierając oczy na sprawy o których podświadomie wiedziałam, ale przed czym całe życie uciekałam. Dziękuje! Bardzo polecam !
Kasia B
Po każdej wizycie wychodzę z uśmiechem na twarzy. Zaangażowanie i uwaga oraz wnikliwość - jestem pełna uznania
JB
Terapeuta świetnie słucha, ma trafne spostrzeżenia i jest w moim odczuciu bardzo empatyczną osobą. Uczęszczam na sesje od 3 miesięcy, a mój komfort życia ogromnie od tego czasu się poprawił i szczerze Pana Krystiana polecam
MS
Opinię wystawiam po odbytych 10 sesjach terapeutycznych w nurcie poznawczo-behawioralnym. Pana Krystiana mogę polecić przede wszystkim ze względu na "praktyczne" podejście do leczenia pacjenta. Podczas 50-minutowego spotkania (sesje czasem trwają kilka minut dłużej, jeśli wymaga tego przypadek), po zapoznaniu z sytuacją, terapeuta pomaga zrozumieć pacjentowi istotę bieżącego problemu i oferuje metody pozwalające poradzić sobie z nim we własnym zakresie, często przy zastosowaniu odpowiednich ćwiczeń. Dzięki tym ćwiczeniom, osobiście udało mi się wytłumić mechanizm, który przyczyniał się do pogłębienia depresji. Zdecydowanie polecam, zwłaszcza osobom sceptycznym wobec psychoterapii.
RO
Dobra atmosfera, wszystko się dzieje na spokojnie. Całość sprawia, że refleksje same wpadają do głowy.
Avogardo

Umów wizytę

Krystian Fatuła - ZnanyLekarz.pl

Szybkie informacje

Imię i nazwisko: Krystian Fatuła
Oddziały:  Gdańsk Oliwa
Specjalizacja: Psycholog
Psychoterapeuta CBT

Godziny przyjęć

Chcesz dołączyć do naszego zespołu?